Jakie narzędzia będą potrzebne do pracy w warzywniku? Podstawowy sprzęt dla początkujących ogrodników
Drewniany, przydomowy warzywnik, to doskonały sposób na pozyskiwanie zdrowej żywności, pozbawionej chemii i toksycznych pestycydów. Można w nim z łatwością uprawiać wiele różnych warzyw, które jednocześnie będą zdobiły ogród. Jednak zanim przyjdzie czas na cieszenie się okazałymi plonami, uprawę trzeba przygotować, posługując się szeregiem przyborów. Które z nich są absolutnie niezbędne?
Dlaczego warto kupić drewniany warzywnik?
Drewniany warzywnik to nic innego jak wolnostojąca skrzynka ogrodowa. Jest zbita z desek, na tyle szczelnie, że ziemia się z niej nie wysypuje. Zaimpregnowane drewno jest odporne na działanie wilgoci oraz na promieniowanie UV, dzięki czemu wytrzymuje wieloletnią eksploatację.
Warzywnik drewniany jest także niezwykle estetyczny, a umieszczony w odpowiednim miejscu, doda uroku całemu domostwu. Warto także podkreślić, iż drewno, jako naturalny materiał, pasuje do budynków w różnych stylach.
Jakie narzędzia kupić do przydomowego warzywnika?
Aby zebrać obfity plon, najpierw trzeba właściwie zadbać o rośliny. Pomogą w tym narzędzia dobrej jakości, dzięki którym prace ogrodnicze staną się łatwiejsze. Odpowiednie przybory pozwolą przygotować drewniany warzywnik do zasiewu, posłużą do pielęgnowania roślin oraz zbierania plonów. Jakie narzędzia powinien mieć zatem każdy ogrodnik?
Szpadel i saperka
Szpadel to jedno z najprostszych narzędzi ręcznych. Za jego pomocą można przekopywać ziemię, jak również przesadzać rośliny, choć wymaga to pewnej wprawy. Świetnie nadaje się także do innych prac ogrodowych oraz walki z uporczywymi kretowiskami.
Szpadle różnią się wielkością, dlatego można z łatwością znaleźć taki, który jest przeznaczony do konkretnych zastosowań. Mniejsze modele sprawdzają się podczas prac wymagających precyzji, większe z kolei – np. do przekopywania grządek.
Warto rozważyć też zakup saperki. Ze względu na niewielkie rozmiary, dobrze nadaje się np. do precyzyjnego usuwania chwastów.
Grabki, pazury i motyka
Kolejnym przydatnym narzędziem są grabki ogrodowe. Służą one przede wszystkim do wyrównywania ziemi oraz zbierania opadłych liści. Za ich pomocą można także łatwo i równomiernie rozprowadzić sypki nawóz na całej powierzchni warzywnika.
Wszędzie tam, gdzie kluczowa jest dokładność, warto z kolei posłużyć się pazurami. Przypominają one nieco grabki, lecz zamiast kilkunastu zębów mają zaledwie trzy. Korzystając z pazurów ogrodowych, można błyskawicznie spulchnić ziemię, a także ułatwić sobie przesadzanie poszczególnych roślin.
Niezbędna będzie też motyka. Narzędzie to ma specjalnie wyprofilowane ostrze, przeznaczone do szybkiego usypywania grządek. Można nim również wykonywać otwory w ziemi, a następnie sadzić w nich krzewy lub kwiaty.
Widełki ogrodowe
Widełki służą głównie do przesadzania roślin. Narzędzie to ma kilka lekko zakrzywionych zębów, które pozwalają wyciągnąć roślinę z ziemi wraz z całym jej systemem korzeniowym. Wystarczy tylko umieścić widełki wokół rośliny, a następnie delikatnie ją podnieść.
Widełki mają znacznie grubsze zęby niż pazury. Są one także zakrzywione pod mniejszym kątem, dzięki czemu łatwiej utrzymać nad nimi kontrolę.
Sekatory ogrodowe
Rośliny trzeba czasem przycinać – rozważnie i precyzyjnie, by ich nie uszkodzić. W tym celu warto sięgnąć po sekator ogrodowy. Niewielki, mieszczący się w dłoni model, najlepiej nadaje się do przycinania roślin posadzonych w drewnianym warzywniku. Powinien być wyposażony w gumowaną rączkę, zapewniającą pewny chwyt.
Narzędzia do usuwania chwastów
Chwasty mogą pojawić się nawet w niewielkim warzywniku. Żeby się ich pozbyć, wcale nie trzeba stosować środków chemicznych. W większości przypadków wystarczy tylko dobry chwastownik, czyli specjalne narzędzie, przeznaczone do wyrywania chwastów wraz z korzeniami. Za jego pomocą można skutecznie usunąć niepożądane rośliny z warzywnika.
Dobre narzędzia ogrodowe to podstawa
Dzięki kompletowi odpowiednich narzędzi, pielęgnowanie drewnianego warzywnika stanie się prawdziwą przyjemnością. Pozwolą one łatwo i skutecznie wykonać każdą czynność związaną z utrzymywaniem roślin w dobrym stanie.
0 komentarze