Oprzędziki na grochu powyżej progu szkodliwości
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy informuje, że w Wielkopolsce w uprawach grochu zaobserwowano liczne oprzędziki. Znacznie przekroczony jest próg ekonomicznej szkodliwości
- Na uprawach grochu w Winnej Górze zaobserwowano liczne uszkodzenia liści powodowane przez oprzędziki - informuje Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu. - Chrząszcze te prowadzą dość skryty tryb życia i zaniepokojone szybko spadają z roślin na ziemię. Stopień uszkodzeń wskazuje na znaczne przekroczenie progu szkodliwości, który wynosi 10% uszkodzonych roślin w fazie od wschodów do stadium 2-3 liści (BBCH 09-13) lub 2 chrząszcze na m2.
Larwy oprzędzika żywią się brodawkami korzeniowymi wpływając na zakłócenie procesu wiązania azotu atmosferycznego. Wiosną, po opuszczeniu kryjówek zimowych chrząszcze żerują na liściach roślin bobowatych prowadząc żer uzupełniający. W zależności od tego w jakiej fazie rozwojowej roślin wystąpi ich pojaw i w jakim natężeniu, oprzędziki mogą całkowicie zniszczyć kiełki i młode roślinki wspomnianego bobiku czy grochu.
Jeśli więc uprawiamy groch warto sprawdzić co dzieje się na plantacji.
FOTO: IOR-PIB
0 komentarze