Po ile rzepak, po ile jęczmień?
Trwają małe żniwa, a w skupach pojawiły się pierwsze transporty z tegorocznym rzepakiem i jęczmieniem. Cena jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju.
Plony jęczmienia są zróżnicowane. Jak ocenia Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, wydajność jest bardzo zróżnicowana i kształtuje się na poziomie od 4 do 8 t/ha. - informuje strona internetowa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Powody, dla których plony są nierówne także w rzepaku są dla wszystkich jasne. Przede wszystkim winna jest pogoda, sucha jesień, długa i chłodna wiosna, a obecnie chłodne lato. Ale pogody nie zmienimy. Najważniejsze w tej chwili są ceny.
Nie wszystkie firmy skupujące zboża i rzepak informują na swoich stronach o cenie skupu. Dlatego, jeśli nie mamy upatrzonego, rzetelnego odbiorcy, warto podzwonić po okolicznych punktach, by przekonać się, gdzie cena jest najlepsza.
Przykładowo:
Fermy Woźniak podają następujące ceny:
Lasocice, Kleczew
- jęczmień 560.00 zł
- rzepak zrównoważony 1 710.00 zł
Wrocław, Rogów Legnicki, Rogów Sobócki, Wąsosz, Wołów, Ząbkopwice Śląskie, Bobrzany
- jęczmień 560.00 zł
- rzepak zrównoważony 1 690.00 zł
Firma Szmidt z Wielkopolski podaje na swoich stronach następujące ceny
- jęczmień - 610 zł/tona
- rzepak 1797 zł/tona
Z kolei Polskie Zakłady Zbożowe Wałcz informują, że ceny transakcji są ustalane indywidualnie.
Warto jednak zapytać o to, jakie - zdaniem producentów rolnych - powinny być ceny, aby pokryć koszty produkcji i umożliwić zarobek? Zwłaszcza, że mamy wyjątkowo nietypowy sezon, a oprócz pogody przeciwko nam stanęła także pandemia koronawirusa.
0 komentarze