Polska jest największym unijnym producentem buraków ćwikłowych
Krajowe zbiory buraków ćwikłowych kształtują się na poziomie 281–375 tys. ton, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w unijnej produkcji buraka ćwikłowego. To ponad 30% całej unijnej produkcji buraków ćwikłowych.
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa poinformowało, że choć w produkcji buraków ćwikłowych jesteśmy potentatem, to jednak najczęściej tylko niewielka część produkcji przeznaczona jest na eksport.
- Sprzedaż zagraniczna świeżych buraków ćwikłowych jest stosunkowo niewielka. W ostatnich pięciu latach eksport buraków kształtował się w przedziale 16–25 tys. ton, co stanowiło średnio 7% ich zbiorów w Polsce. Wartość eksportu wynosiła od 7 mln EUR do 14 mln EUR - informuje KOWR.
Polskie buraki najczęściej są eksportowane na Słowację, do Czech i Rumunii, a także na Ukrainę.
Wszyscy, zwłaszcza producenci, zdajemy sobie sprawę, że buraki są cennym warzywem. Burak ćwikłowy jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Dzięki dużej zawartości błonnika wpływa korzystnie na procesy trawienne. Zawarte w nim sole mineralne działają odkwaszająco.
Z uwagi na trwałość przechowalniczą może być spożywany w stanie świeżym prawie przez cały rok. Jest cennym surowcem wykorzystywanym powszechnie w przemyśle przetwórczym do produkcji suszu, mrożonek, różnego rodzaju konserw, ćwikły oraz soków pitnych i zagęszczonych, a ostatnio w coraz większym stopniu – do produkcji naturalnych barwników.
Dziś na Giełdzie Kaliskiej za kilogram buraków średnio płacono 80 groszy...
0 komentarze