Potato Days Poland 2019 – sukces czy porażka ?
Takie pytanie można sobie zadać, obserwując frekwencję w 1 i 2 dniu wystawy w Udaninie. Dobra organizacja, wsparcie niemieckiego partnera, gospodarz wystawy będący przodującym producentem ziemniaków, patronat Zrzeszenia Polski Ziemniak i licznie przybyli wystawcy chyba nie wystarczyły.
Poletka z odmanami ziemniaka cieszyły się dużym zainteresowaniem
Polska jest obecnie największym producentem ziemniaków w Unii Europejskiej. Powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce wynosi ponad 300 tys. ha a produkcja to prawie 10 milionów ton rocznie. Dla porównania kraje zachodniej piątki tzw. NEPD, obejmującej Anglię, Francję, Niemcy, Belgię i Holandię, mają łączną powierzchnię uprawy ziemniaka wynoszącą 580 tys. ha i produkcję na poziomie 28 milionów ton. Skala produkcji ziemniaków w Polsce jest duża, ale jej potencjał rozwojowy jest znacznie większy.
W Polsce (na podstawie danych z 2016 r.) intensywny system produkcji ziemniaków ma miejsce w około 9 tys. gospodarstw, na powierzchni ponad 100 tys. ha. Produkcja ziemniaków w systemie średnich nakładów to około 30 tys. gospodarstw, o powierzchni ponad 100 tys. ha. Polscy producenci doskonale wpisują się w światowe trendy, przygotowując ziemniaki dla polskich i zagranicznych sieci handlowych. Są to polskie firmy, które doskonale poruszają się w rodzimej rzeczywistości i mają dziś sieć sprawdzonych gospodarstw, dostawców wysokiej jakości ziemniaków.
Stoisko Solana Polska pelne odmian ziemniaków
W Polsce produkuje się także dużo ziemniaków do przetwórstwa: do produkcji frytek, które odbierają takie firmy jak Mc Cain czy Farm Frites, czipsów, jak Chio, Fritolay, Lorenz, Pepees i Fritar oraz kilku lokalnych przetwórców. Nie należy pomijać uprawy ziemniaków na skrobię i zakładów je przerabiających. Polski ziemniak trzyma się mocno i ma duży potencjał na rozwój..
Od wiosny, Potato Days w Udaninie były zapowiadane na równi z tegorocznymi Krajowymi Dniami Ziemniaka, które odbyły się w Nidzicy. No i nie dało się uniknąć porównywania obu wydarzeń do siebie i oceny obu wystaw, bo obie dotyczyły tej samej wąskiej specjalizacji produkcji rolniczej, czyli uprawy i wykorzystania ziemniaków.
W Udaninie, organizatorem wystawy była DLG AgroFood Sp. z o. o., polski oddział DLG International GmbH, które działa jako wyspecjalizowana firma konsultingowa, ze szczególnym uwzględnieniem branży rolniczej i spożywczej. DLG organizuje międzynarodowe wystawy fachowe w wielu dziedzinach sektora rolniczego, począwszy od maszyn i wyposażenia rolnictwa, uprawy zbóż po produkcję zwierzęca i bioenergię. Warto podkreślić, że DLG jest współorganizatorem niemieckiej edycji PotatoEurope, międzynarodowej wystawy o wysokiej renomie, ugruntowanej wieloletnią historią. PotatoEurope jest wystawą „krążącą”, bo co roku odbywa się w innym kraju:
2019 – Belgia, Tournai, 4-5 września
2020 – Francja, Villers-Saint-Christophe, wrezsień
2021 – Holandia, Emmeloord, wrzesień
2022 – Niemcy, Bockerode (ok. Hanoweru), wrzesień
Gospodarzem naszej wystawy Potato Days Poland był pan Eildert Derk Oldenziel, właściciel i prezes spółki POLBOTO, zarządzającej od 20 lat gospodarstwem i uprawiającej ziemniaki.
Patronem wystawy było Zrzeszenia Polski Ziemniak, której przewodniczący dr Wojciech Nowacki, był jednym z oficjeli otwierającym Potato Days w Udaninie. Stowarzyszenie zostało powołane w 2002 r. i jest jest ogólnokrajową organizacją, zrzeszającą producentów, przetwórców, naukowców i hodowców odmian ziemniaka, a także firmy obsługi i doradztwa działające w polskiej branży ziemniaczanej. Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych i europejskiej organizacji Europatat. Poprzez członkostwo w tych organizacjach Stowarzyszenie dba o dobry wizerunek polskiej branży ziemniaczanej w kraju i za granicą.
Rozmowy specjalistów
Oczekiwano, że na farmie POLBOTO dojdzie do spotkania wszystkich osób i firm zainteresowanych produkcja ziemniaków w Polsce. Spodziewanych było około 6000 odwiedzających - producentów ziemniaków, menedżerów i specjalistów, przedstawicieli handlu, banków, instytucji finansowych i firm leasingowych, ekspertów ze środowiska akademickiego i badań, a także konsultantów i ekspertów medialnych.
Niestety, nie było widać tych 6 tysięcy odwiedzających, pomimo, że oferta wystawiennicza była imponująca: producenci nawozów, środków ochrony roślin, sadzeniaków, maszyn, przetwórcy ziemniaków, ubezpieczycieli, banków, dystrybutorzy środków do produkcji rolniczej i wielu innych. Wystawcy, w rozmowach między sobą, tę słabą frekwencję wiązali z niefortunnym wyborem terminu wystawy: rolnicy są teraz na polach, szczególnie producenci ziemniaków. Z pewnością, Krajowe Dni Ziemniaka w Nidzicy, 23-25 sierpnia odebrały część odwiedzających Potato Days Poland.
Pokazy maszyn do zbioru ziemniaków
Najdziwniejsze jest, że oba wydarzenia, pretendują do ściągnięcia PotatoEurope do Polski. Teraz, konkurują ze sobą Zrzeszenia Polski Ziemniak i nowopowstała Polska Federacja Ziemniaka. A nie lepiej połączyć siły i wspólnie występować w interesie polskich producentów ziemniaków ?
J_G
1 komentarze
Po rozmowach z wystawcami ale także producentami można odnieść wrażenie, że tego typu imprez jest za dużo. W tym roku mieliśmy dwa wielkie wydarzenia ziemniaczane w kraju tj Nidzica i Udanin. Do tego dochodzą imprezy ziemniaczane organizowane przez producentów środków ochrony roślin np Kościerzyn - Syngenta czy Żelazna - Bayer plus małe spotkania organizowane na polach przez firmy nasienne. Z rozmów z osobami zainteresowanymi można wyciągnąć wniosek, że najlepiej by było aby targi ziemniaczane były jedne i organizowane co dwa lata. Wystaw tego typu np. dla firm maszynowych to niemałe wyzwanie logistyczne i finansowe. Polski Ziemniak potrzebuje silnej ale jednej reprezentacji.